Autor: Bc. Iveta Reinisch
Populární článek
Spánek je pro každého člověka nejen základní biologickou potřebou, ale také příjemným uvolněním pro mysl a tělo po náročném dni. Na první pohled se tento kýžený odpočinek jeví jednoduše, avšak ve skutečnosti jde o jeden z nejzáhadnějších tělesných procesů, které věda zná. Pronikněte do jeho tajů společně s námi!
Věděli jste, že přibližně 12 % lidí sní výhradně černobíle? Dříve to bylo mnohem více, než se rozšířila barevná televize.
1. Mozek detoxikuje a třídí vzpomínky
Věděli jste, že mozek během spánku funguje jako pilný knihovník a uklízeč v jednom? V hluboké fázi spánku (NREM – non-rapid eye movement, tedy „spánek bez rychlých pohybů očí“) se totiž aktivuje tzv. glymfatický systém, což je cévní detoxikační síť odplavující škodlivé odpadní látky vzniklé během dne.
Zároveň mozek během spánku třídí a ukládá zážitky, tedy probíhá v něm tzv. konsolidace paměti, kdy se důležité informace ukládají do dlouhodobé paměti a méně podstatné se „mažou“. Pokud spánku nemáte dostatek, nejenže se v mozku hromadí toxiny, ale i vzpomínky zůstávají neuspořádané a roztěkané.
Tušili jste, že někteří mořští savci spí jen „napůl“? Delfíni a velryby nikdy neusnou úplně – vždy mají aktivní jednu polovinu mozku, aby mohli dýchat a vnímat okolí. Druhá polovina mezitím odpočívá.
2. Imunitní systém pracuje na plné obrátky
Možná vás překvapí, že právě v noci, když spíte, se vaše tělo mění v neúnavného bojovníka proti virům a bakteriím. Během spánku totiž imunitní systém vyrábí speciální proteiny zvané cytokiny, které hrají zásadní roli v boji s infekcemi a záněty. Pakliže spíte málo, tělo má těchto „ochránců“ méně a vaše obranyschopnost klesá – jste tedy následně náchylnější k nachlazení, chřipce i dalším nemocem.
3. Tělo opravuje svaly a buduje bílkoviny
Během spánku probíhá v těle intenzivní regenerace, tj. opravují se svalová vlákna, rostou nové tkáně a probíhá syntéza bílkovin. Zajímavostí je, že pokud si dáte před spaním porci kvalitních bílkovin (například tvaroh nebo proteinový nápoj), tělo je dokáže během noci efektivně využít pro růst a obnovu svalů - to může být obzvlášť užitečné pro sportovce nebo starší lidi, kteří si chtějí udržet svalovou soustavu v dobré kondici.
Věděli jste, že pocit „pádu“ při usínání se nazývá hypnický záškub? Tento jev, kdy máte pocit, že padáte a trhnete sebou, je běžný a častější u mladých lidí. Může být zesílen stresem, kofeinem nebo cvičením před spaním.
4. Na scénu nastupují důležité hormony
Spánek je také bez nadsázky skutečným „hormonálním koncertem“. V těle je totiž zahájena nebo potlačena produkce těchto hormonů:
- Melatonin: začíná se tvořit s nástupem tmy, navozuje ospalost a reguluje biologické hodiny
- Růstový hormon (somatotropin): vyplavuje se především v hlubokém spánku, podporuje regeneraci tkání, hojení a růst svalové hmoty
- Kortizol: jeho hladina v noci klesá, díky tomu tělo i mysl lépe regenerují
- Antidiuretický hormon (ADH): snižuje tvorbu moči během noci, pomáhá, aby spánek nebyl přerušován častým močením
A co vy? Jak vypadá vaše spánková rutina? Zkuste si dnes dopřát o půl hodiny spánku navíc a ráno sledujte, jaký to má vliv na vaši energii i náladu. Pamatujte – zdraví začíná ve spánku. Dopřejte mu tedy pozornost, kterou si zaslouží!